Výběr správné matrace není jednoduchý úkol. Ne každý se orientuje v široké nabídce a moři dostupných parametrů. Proto jsme připravili jednoduchý přehled základních kroků, které vám při výběru vhodné matrace právě pro vás pomohou.

Obsah: pro rychlou navigaci klikněte na název příslušné sekce.

 1. Stáří matrace
 2. Typ matrace
 3. Tvrdost matrace
 4. Spánková poloha
 5. Tělesná váha

Nemáte čas číst celý článek? Klikněte zde, pro stručné shrnutí všech 5 kroků.

1. Jak starou máte matraci?

Stáří vaší stávající matrace je jeden z důležitých ukazatelů při určení správné chvíle pro její výměnu. Zjednodušeně se dá říci, že pokud je vaše matrace starší než 8 let, pravděpodobně měli začít uvažovat o jejím nahrazení. Samozřejmě to neplatí vždy a záleží na dalších faktorech. Jsou matrace, které poskytují stejnou úroveň pohodlí i po delší době, stejně jako jsou případy, kdy je vhodné matraci měnit dříve. Tím zásadním ukazatelem by měla vždy být kvalita vašeho spánku.

Více informací naleznete v našem článku "Kdy vyměnit starou matraci".

Pokud máte neklidné spaní a probouzíte se, případně máte po probuzení bolesti nebo se jednoduše ráno necítíte odpočinutí, je pravděpodobně nejvyšší chvíle vyměnit stávající matraci za novou.

Průměrná životnost matrace dle typu (v letech)

Srovnání životnosti matrací dle typu

2. Jak vybrat správný druh matrace?

Volba druhu matrace by měla záviset především na osobních preferencích. Vzhledem k množství dostupných možností a variant se může jednat o ten nejnáročnější krok. Níže uvedený přehled hlavních typů matrací by vám měl výběr alespoň trochu usnadnit.

Pružinové matrace

Pružinové matrace jsou stále velmi oblíbené u řady zákazníků. Jejich jádro je tvořeno společně ukotvenými pružinami, které jsou pokryty ložní vrstvou z pěny či přírodních materiálů. Pružinové matrace jsou pevné a vytvářejí klasický pocit pružení. Jejich nevýhodou je, že se hůře přizpůsobují tlakovým bodům těla. Výhodou je, že jsou velmi vzdušné a prodyšné a omezují tak tvorbu roztočů a plísní. Současně se hodí i do prostor se zvýšenou vlhkostí.

Komu jsou pružinové matrace určeny: Tento typ je nejvhodnější pro ty, kdo upřednostňují spaní na klasické matraci, která pružně a okamžitě reaguje na tlak a poskytuje rovnoměrnější oporu těla. Ocení ji i ti, kdo hledají chladnější a vzdušnější matraci.

Taštičkové matrace

Taštičkové matrace jsou zjednodušeně vyšším vývojovým stupněm klasických pružinových matrací. Jejich jádro je tvořeno jednotlivými pružinami, které jsou obaleny v látkových "kapsičkách". Díky tomu taštičkové matrace rozkládají hmotnost a reagují na tlakové body těla mnohem lépe než klasické pružinové matrace. Díky velkému množství pružinek lze u taštičkových matrací vytvářet anatomické zóny. Stejně jako pružinové, i taštičkové matrace jsou velmi vzdušné a prodyšné.

Komu jsou taštičkové matrace určeny:  Taštičkové matrace jsou určeny všem, kdo mají rádi pocit klasické, pružné matrace vytvářející pocit pevnějšího podkladu a  současně chtějí, aby se matrace lépe přizpůsobila křivkám těla a jeho jednotlivým tlakovým bodům.

Pěnové matrace

Pěnové matrace jsou zpravidla tvořeny kombinací více typů pěn, čímž se dosahuje žádoucích vlastností matrace. Základním typem je klasická PUR pěna neboli polyuretanová pěna či u nás používaný název molitan. PUR pěna je tvarově stálá, výborně rozkádá tlak a absorbuje hmotnost. V závislosti na objemové hmotnosti nabízí širokou škálu stupňů tvrdosti. Její odnoží je tzv. HR pěna (z anglického High Resilience = vysoká pružnost). HR pěna je vysoce pružná a pevná PUR pěna, která poskytuje rychlejší odezvu než klasická PUR pěna v reakci na tlak. Pěnové materiály umožňují profilování a zónování matrací a poskytují vysokou úroveň pohodlí.

Komu jsou pěnové matrace určeny: Pěnové matrace ocení všichni, kdo chtějí, aby se matrace přizpůsobila křivkám těla a jeho tlakovým bodům a současně si zachovala dobrou úroveň pružnosti a pevnosti. Vzhledem k množství dostupných variant tvrdosti a pružnosti si z pěnových matrací vybere téměř každý.

Matrace z paměťové pěny

Paměťová nebo také viscoelastická či líná pěna je speciální, obohacená polyuretanová pěna, která se vlivem tepla a tlaku dokonale přizpůsobuje křivkám těla. Pro zajímavost, původní verze paměťové pěny byla vyvinuta NASA jako výplň sedadel pilotů a pasažérů v letadlech a měla zvýšit bezpečnost při případném nárazu a otřesech. Při spánku paměťová pěna měkne, dokonale konturuje tělo a uvolňuje jeho tlakové body. Zjednodušeně se dá říci, že vytváří takovou spací kolébku. Díky tomu jsou matrace z paměťové pěny velmi pohodlné a současně zdraví prospěšné. Paměťovou pěnu je možné profilovat a vytvářet na ní anatomické zóny, které ještě zyšují úroveň komfortu.

Komu jsou matrace z paměťové pěny určeny: Všichni, kdo si nepřejí, aby matrace klasicky pružila a raději si chtějí dopřát pocit "vnoření" těla do komfortního, měkkého podkladu, budou s matrací z paměťové pěny spokojeni. Rovněž je to skvělá volba pro každého, kdo trpí bolestmi zad, jelikož paměťová pěna místo toho, aby na tělo vytvářela dráždivý protitlak se mu podřizuje.

Latexové matrace

Latexová pěna je špičkový materiál pro výrobu matrací. Vyznačuje se dlouhou životností, pružností a zároveň výbornou povrchovou pevností poskytující kvalitní a pohodlnou oporu tělu. Přírodní latex se získává ze stromů kaučukovníků. Jeho syntetická varianta má srovnatelné vlastnosti, ale o něco kratší životnost. Latexové matrace v naší nabídce bezvýhradně obsahují vysoký podíl přírodního latexu. Díky otevřené buněčné struktuře je latex výborně prodyšný. Je odolný proti plísním a bakteriím a rovněž alergicky neutrální. Latexové matrace jsou velmi pohodlné, dobře se přizpůsobují tlakovým bodům těla a jsou tak vhodné i pro osoby dlouhodobě upoutané na lůžko.

Komu jsou latexové matrace určeny: Latexové matrace jsou skvělou volbou pro všechny, kdo hledají vysoce komfortní matraci s vyšší pružností a pocitem pevnější opory těla než nabízí paměťová pěna.

3. Jakou zvolit tvrdost matrace?

Tvrdost matrace je jednou z jejích hlavních charakteristik. Lze ji popsat jako prvotní pocit, který máme, jakmile si na matraci lehneme. Není totožná s podpůrnou schopností matrace i když je s ní často zaměňována. Podpora matrace je její schopnost poskytovat kvalitní anatomickou oporu tělu a zejména páteři, s úlevou tlakovým bodům. Zjednodušeně udržovat tělo v ideální poloze. I matrace, která působí měkce, může mít výbornou podpůrnou schopnost.

Tvrdost je subjektivní vjem a proto ji mohou různí lidé vnímat naprosto odlišně. To, co je pro někoho měkké se může druhému zdát nepřijatelně tvrdé a naopak. V našem obchodě používáme pro snadnější orientaci 7 stupňovou škálu vyjádření tvrdosti, kdy 1 je nejměkčí a 7 nejtvrdší.

Orientační stupnice tvrdosti matrace

Vysvětlení stupnice tvrdosti matrace:

 • Stupeň č. 1: Extrémně měkká matrace, která na tlak reaguje velmi hlubokým "vnořením". Takto měkká matrace ještě nedokáže poskytnout kvalitní oporu tělu a v naší nabídce ji nenaleznete.
 • Stupeň č. 2:  Velmi měkká matrace s hlubokým "vnořením". Takto měkká matrace ještě zpravidla není schopna poskytovat ideální oporu tělu, i když již výrazně lepší než stupeň 1.
 • Stupeň č. 3: Měkká až středně měkká matrace, která výrazně reaguje na tlak, ale pocit je již mnohem vyváženější než u předchozích dvou stupňů. Tyto matrace již dokážou poskytnout tělu kvalitní oporu.
 • Stupeň č. 4: Středně tvrdá, univerzálně vyvážená matrace. Tato matrace reaguje na tlak přiměřeným "ponořením" a současně poskytuje výbornou oporu tělu. Marace s touto tvrdostí patří k nejvyhledávanějším a vyhovují většině lidí.
 • Stupeň č. 5:  Středně tvrdá matrace s vyšším pocitem pevnosti než stupeň 4. Nabízí mírnější "vnoření" těla do matrace a výraznější protitlak.
 • Stupeň č. 6: Tvrdá matrace, která na tlak těla reaguje velmi mírným "vnořením", nízkou konturací a poskytuje výrazný protitlak.
 • Stupeň č. 7: Ještě tvrdší matrace než stupeň 6. Nabízí minimální pocit vnoření a vytváří vysoký protitlak. Tělo se na této matraci jakoby "vznáší" na jejím povrchu.

Přestože ideální tvrdost matrace je závislá především na osobních preferencích, všeobecně lze říci, že zdaleka nejpopulárnější jsou matrace se střední tvrdostí, které vyhovují většině lidí. Dalšími faktory, které byste měli vzít v úvahu, pokud se rozhodujete jak tvrdou matraci zvolit, jsou vaše tělesná váha a oblíbená poloha při spánku.

4. Jaká je vaše oblíbená spánková poloha?

Spíte nejraději na zádech, na boku, na břichu nebo od všeho něco? Každý z nás má svůj oblíbený způsob spaní, ale málokdo jej zohledňuje při výběru matrace, což je rozhodně chyba. Každá spánková poloha má své specifické požadavky a odpovídající ideální tvrdost matrace.

Spaní na zádech

Tvrdost a podpůrná schopnost matrace jsou zásadní pro všechny, kdo nejraději spí na zádech. Příliš měkká matrace nebude vhodně reagovat na tlakové body těla a nebude poskytovat potřebný protitlak. A pokud matrace neposkytuje ideální podporu tělu a zejména páteři, může to vést ke vzniku následných zdravotních problémů. Ideální matrace pro spaní na zádech by tedy měla být dostatečně měkká, aby eliminovala tlakové body a zároveň musí poskytovat perfektní oporu tělu. Vhodná tvrdost matrace pro spaní na zádech je zpravidla 3 - 6.

Spaní na břichu

Pokud rádi spíte na břichu, měla by pro vás být hlavním ukazatelem podpůrná schopnost matrace. Při spaní na břichu vytváří na matraci největší tlak trup těla. Je proto zásadní zvolit matraci, která poskytuje rovnoměrnou oporu celému tělu. Pokud by matrace byla příliš měkká a střed těla by se do ní neúměrně vnořil, vytvářel by se nezdravý tlak na páteř, což by mohlo způsobovat zdravotní problémy. Lidé, kteří spí na břichu, by měli být v co nejrovnější poloze. I příliš vysoký polštář může být důvodem špatného zakřivení páteře a následných bolestí zad či pocitu nepohodlí. Ideální tvrdost matrace pro spaní na břichu se zpravidla pohybuje v rozmezí 4 - 6.

Spaní na boku

Lidé, kteří spí na boku, obvykle během spaní mění pozice. Mohou mít pokrčenou jednu nohu, někdy obě a převalují se ze strany na stranu. Z toho důvodu potřebují matraci, která je dostatečně měkká, aby konturovala tělo. Příliš tvrdá matrace se totiž nebude adekvátně přizpůsobovat změnám polohy spáče a díky tomu nebude poskytovat ideální oporu tělu. To může vést k následným bolestem zad, krčních partií či v oblasti ramenou. Většina lidí spících na boku proto potřebuje měkkou až středně tvrdou matraci se stupněm tvrdosti v rozmezí 3 - 5.

5. Jaká je vaše tělesná váha?

Důležitou roli při výběru matrace hraje i vaše tělesná váha a rovněž typ těla. Logicky vyšší váha vytváří na matraci vyšší tlak a mění tak její podpůrnou schopnost vzhledem k průměru. Nejtypičtější rozdíl je samozřejmě mezi ženami a muži. Pro vysvětlení, stupnice tvrdosti matrace je určována pro osoby s průměrnou váhou cca 80 kg.

Osoby lehčí než 60 kg vytvářejí na matraci znatelně nižší tlak. Z tohoto důvodu, abyste dosáhli požadovaného pocitu a úrovně pohodlí, můžete zvažovat o stupeň nižší tvrdost matrace než je uvedena. Samozřejmě čím nižší váha, tím více tato poučka platí.

Všichni, jejichž tělesná váha je mezi 60 a 100 kg  patří do zlaté střední skupiny, kdy není potřeba, ve vztahu ke stupnici tvrdosti matrace, činit žádné úpravy. Samozřejmě u mezních hodnot (např. téměř 100 kg) je vhodné vše důkladně zvážit a rozhodnout se, jaký efekt od nové matrace očekáváte.

Pokud jste těžší než 100 kg, je jasné, že pocitově na vás matrace bude působit jinak, než na podstatně lehčí osoby. V tomto případě můžete zvážit volbu matrace s o stupeň vyšší tvrdostí oproti stupnici, pro dosažení požadovaného efektu. Pochopitelně to platí tím více, čím vyšší je vaše váha.

5 kroků při výběru nové matrace - SHRNUTÍ

Pro snadnější výběr nové matrace jsme pro vás připravili přehled pěti základních bodů, na které je dobré se při výběru matrace zaměřit.

 1. Je potřeba vyměnit stávající matraci? - Je vaše matrace více než 8 let stará? Všeobecně je dobré matraci po 8 letech vyměnit, i když to závisí na jejím typu. Ale, pokud nemáte kvalitní spánek, zapomeňte na 8 leté období. Rozhodujícím faktorem pro výměnu matrace by měla být kvalita vašeho spánku. Necítíte se pohodlně, nejste ráno odpočinutí a špatně spíte? Zřejmě je nejvyšší čas vyměnit starou matraci.
 2. Jaký typ matrace potřebuji? - Tradiční pružinové matrace nabízejí klasickou pružnost a pocit pevnosti, pěnové matrace zase vynikající konturaci, pohodlí a úlevu tlakových bodů těla. Většině lidí lze určitě doporučit pěnovou matraci (paměťová pěna či latex jsou prémiové materiály v kategorii pěnových matrací). Pokud ale potřebujete extrémně vzdušnou matraci, např. do vlhkých prostor, nebo jednoduše milujete pocit klasické matrace, pružiny mohou být správnou volbou.
 3. Jak tvrdou matraci vybrat? - Naprostá většina lidí upřednostňuje středně tvrdé matrace se stupněm tvrdosti 4 - 5, které nabízejí vyvážený komfort při odpočinku. Měkčí matrace mohou více vyhovovat lidem, kteří spí na boku a tvrdší zase těm, kteří spí na zádech či na břichu.
 4. V jaké poloze obvykle spíte? - Pokud spíte na zádech, nejvhodnější je matrace s tvrdostí 3 - 6 stupně. Pro spaní na břichu jsou nejčastější volbou matrace s tvrdostí 4 - 6 stupně. A jestliže preferujete spaní na boku, měli byste být spokojeni s matrací, jejíž tvrdost je v rozmezí 3 - 5 ze 7.
 5. Kolik vážíte? - Stupnice tvrdosti matrace je vytvořena vzhledem k průměrné váze 80 kg. Čím vyšší je tělesná hmotnost, tím náročnější je pro pěnu v matraci poskytovat tělu kvalitní oporu. Pokud jste tedy lehčí než cca 60 kg, můžete zvážit o stupeň nižší tvrdost matrace pro dosažení požadovaného pocitu. A naopak, jestliže jste těžší než 100 kg, může být dobrým rozhodnutím jít o stupeň výše.

Pokud si nejste výběrem vhodné matrace jistí, neváhejte a kontaktujte nás. Rádi vám poradíme.

Položka byla přidána k oblíbeným.

Používáním těchto webových stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies. Použití cookies můžete omezit nebo zablokovat v nastavení svého webového prohlížeče. Více informací naleznete zde: "Zásady používání souborů cookie"